Малцина българи знаят, че името на Дядо Коледа носи изцяло

...
 Малцина българи знаят, че името на Дядо Коледа носи изцяло
Коментари Харесай

Българският произход на Коледа и защо празнуваме 7526 година

 Малцина българи знаят, че името на Дядо Коледа носи напълно български генезис. Доказва го и възродителят на античната българска история, бащата на революцията – Георги Сава Раковски. Според  хрониките, които ще изтъквам,  историята помни най-малко две царувания на Колад-Колед и раждането на неговите синове в интервали през към 1000 години.   Ето и в резюме историята, разказана в разнообразни източници: Цар Колад, който имал единствено дъщери, е направил всенадордни празници, когато се родил първият му наследник. Нарекъл го БОЛГ – което значи популярен, мощен, вечен и наредил народът да носи неговото име. Империя му се е ширела в цяла Тракия, Македония, Далмация, до Бяло море и до Рим. Земите, които епохи по-късно са заробени от Рим, а през 7-ми век великия Кубрат праща синовете си отново в тези области, с цел да освободят българския народ от робството на империята. Ще изтъквам една от гледните точки, не доста благожелателно написана по разбираеми аргументи. Като дълготраен публицист обаче съблюдавам  правилото – сверявай информацията от 3 разнообразни източника!   За да има истина в златната среда:
Спиридон Иеросхимонах, 1792 година – „ История во кратце о болгарском народе “: След Бладилий пристигна трети крал на име Колад в годината от сътворението на Света 4745 /763 преди Хр./ “. Това значи, че през днешния ден – на прага на 2018 година в действителност честваме 7526 година от сътворението на света, което по разбиранията на предците ни е след Библейския потоп, засегнал античните българи с превръщането на огромното ни сладководното езеро в днешното Черно море. …
И Колад пожела да бъде господ и да му се покланят като на господ, а не като на крал. И роди два сина: името на първия бе Болг или Бог; и когато се роди първият му наследник Болг, заповяда на народа си по цялата негова земя да тържествува, тоест да чества в месец декември, 24 ден – да ядат и да пият и да пеят песни. Болг беше брат Бремов и завоюва Тракия, Македония, Далмация, дори до Бяло море и до Рим. И той беше сходен на своя татко – огромен мъчител; заповяда на народа да се назовава на негово име болгари, и от това време иллирийците се назовават болгари, а не както някои мислят, че от река Волга иде името болгари… – тук по чисто фолклорни съображения се появява и името Коледа, именит цар на българите и вероятно татко на Брем и Болг./песента Бог се роди Коладе/.    Георги Раковски употребява Зографската история, за която написа: Мене е дадена [в Белград, 1856] от покойнаго Хаджи Найдена книгопродавца, кой ми сподели, че е найшал в Атонская гора в някой си манастир.
Ние не щем вхожда тук в обширни разборни разсъждения върху цялото наличие на тая ръкопис, тъй като не ни е то предмета, само че щем съобрази от наведенаго отломка единствено това, което вхожда в наший предмет, който ни занимава сега…
Вижте цялостния текст на: Sofiapress.com

Виж всички публикации от Патриция Кирилова-->
Източник: klassa.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР